Selamlar arkadaşlar, bu yazımda sizlere python üzerinde smtp modülü ile mail gönderme işlemini nasıl gerçekleştiyoruz .Bunu kod üzerinde anlatmaya çalışacağım. Smtp nedir, kısaca açıklayalım.

Python Smtp Modülü ile Mail Gönderme

Selamlar arkadaşlar, bu yazımda sizlere python üzerinde smtp modülü ile mail gönderme işlemini nasıl gerçekleştiyoruz .Bunu kod üzerinde anlatmaya çalışacağım. Smtp nedir, kısaca açıklayalım.

(SMTP) Basit Posta Aktarım Protokolü’dür. E-posta ile iletişim için bir standarttır. İlk olarak 1982 yılında RFC 821 tarafından tanımlanmıştır, 2008'de Extended ile güncellenmiştir.

Smtp kullanarak mail atmak için bir gmail smtp server'ına bağlanmamız gerekiyor. Kendi bilgisayarımız üzerinde mail gönderme işlemlerini gerçekleştireceksek, google hesabımız üzerinden uygulamalar alanından daha az güvenli uygulamalamalara izin vermemiz gerekiyor.

Google hesabınız açıkken https://myaccount.google.com/lesssecureapps?pli=1 bu linke tıklayarak uygulamalara izin ver butonuna tıklayınız. Mail gönderme işlemlerine geçebiliriz.

Kodlarımıza smtplib, MIMEMultipart, MIMEText, sys kütüphanelerini dâhil etmemiz gerekir. Smtplib mail gönderme işlemlerini gerçekleştiren kütüphanedir. MIMEMultipart ise mesaj gövdemizi oluşturmaktadır. MIMEText ise mesaj içeriğimizi oluşturan kütüphanedir. Sys kütüphanesi ise mail gönderme işleminde herhangi bir hata olursa, hatayı bize gösteren kütüphanedir.

Mail gönderme kodlarımızı inceleyelim.

# -*- coding: utf-8 -*-
"""
Created on Sat Jan 26 20:05:34 2019

@author: Ertuğrul
"""

import smtplib
from email.mime.multipart import MIMEMultipart
from email.mime.text import MIMEText
import sys

message= MIMEMultipart()  

message["From"] = "[email protected]" #Mail'i gönderen kişi

message["To"] = "[email protected]"  #Mail'i alan kişi

message["Subject"] = "Python Smtp ile Mail Gönderme" #Mail'in konusu


body= """

Python üzerinde smtp modülü
kullanarak mail gönderiyorum.

"""  #Mail içerisinde yazacak içerik


body_text = MIMEText(body,"plain") #

message.attach(body_text)

#Gmail serverlerine bağlanma işlemi.
try:
  mail = smtplib.SMTP("smtp.gmail.com",587) 

  mail.ehlo()

  mail.starttls()  

  mail.login("Mail adresiniz","Şifreniz")

  mail.sendmail(message["From"],message["To"],message.as_string())

  print("Mail Başarılı bir şekilde gönderildi.")

  mail.close()
#Eğer mesaj gönderirken hata ile karşılaşırsak except çalışır.
except:
  sys.stderr.write("Bir hata oluştu. Tekrar deneyin...")
  sys.stderr.flush()#ertugruldeniz.com

 

Öncelikle yukarıda yazılan kodu hata almaması için gmail hesabı ve şifrenizi doğru girmeniz gerekmektedir. İşlemlere başlamadan önce vermiş olduğum linke  tıklayarak açmış olduğunuz uygulama izinlerini, mesaj göndereceğiniz hesabınız tarayıcınız üzerinde hesabınız açıkken gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Mail atma işlemleri bu kadar kolay. Eğer birden fazla kişiye mail gönderme işlemi yapacaksanız, alıcı adında bir dizi oluşturup dizi içerisine istediğiniz kadar mail adresi yazabilirsiniz. message["To"]  yazan yere oluşturmuş olduğunuz alıcı adındaki diziyi yazarak, toplu mail gönderme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımda python ile mail gönderme işlemlerine basit düzeyde değindim. Başka yazılarımda görüşmek üzere…

Bu Gönderiyi Paylaş

Yorumlar (1)

 • ismail

  Merhaba; Python da yapmak istediğim bir Timer içerisinde sorgu olup o sorgu geldiğinde otomatik mail atmasını istiyorum. Bu konuda destek sağlayabilir misiniz ?

  2020-01-01 21:38:33

İçerik Hakkında Yorum Yapın