Günümüzde araçların sayısının hızlıca  artması ve bu araçların sadece insan gücüyle kontrol edilmesi gittikçe zorlaşmıştır. Araçların kolayca kontrol edilmesi için çeşitli plaka tanıma teknikleri geliştirilmiş ve plaka tanıma sistemleri aracın olduğu her yer de kullanılmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi ve Çalışma Yapısı

Günümüzde araçların sayısının hızlıca artması ve bu araçların sadece insan gücüyle kontrol edilmesi gittikçe zorlaşmıştır. Araçların kolayca kontrol edilmesi için çeşitli plaka tanıma teknikleri geliştirilmiş ve plaka tanıma sistemleri aracın olduğu her yer de kullanılmaktadır.

Plaka tanıma sistemi üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama araç üzerinde bulunan plakanın  ayrıştırılma işlemidir. İkinci aşama ise koparılan plaka üzerinde karakterlerin ayrıştırılma işlemidir.Karakterleri ayrıştırmak için karakterlerin başlangıç ve bitiş noktaları kontrol edilir. Plaka üzerinde gerekli olan morfolojik işlemler uygulanarak bu işlem gerekleştirilir. Üçüncü aşamada ise yapay sinir ağları kullanılarak daha önceden öğretilmiş olan plakalarla karşılaştırmaktır.  

Plaka tanıma adımları

Plaka tanıma işlemi yapmak için yedi  temel algoritma vardır. Bu algoritmalar ile plaka bulma işlemi yapılmaktadır. Bu algoritmaların hassasiyeti  plaka bulma işleminde çok fazla etkilemektedir.  Plaka tanıma işlemlerinde kullanılan algoritmalar şunlardır. 
 

  1. Plaka yerinin tespiti
  2. Plakanın sonraki algoritmalara uygun bir biçimde yeniden konumlandırılması ve boyutlandırılması
  3. Zıtlık ve parlaklık gibi görüntü özelliklerinin normalizasyonu
  4. Karakter ayırma ile görüntü üzerinden karakterlerin çıkarılması
  5. Optik karakter tanıma
  6. Ülkeye özgü kelime dizimi ve kontrol işlemi
  7. Daha güvenilir bir sonuç elde etmek için tanımlanan değerin birden fazla görüntüde ortalamasının alınması. 

 Görüntü Üzerinden Plakanın Ayrıştırılması

Görüntü üzerindeki plaka kısmının doğru bir şekilde ayrılması oldukça önemlidir. Bu adımda yapılacak bir yanlış sistemin tamamını etkilemektedir. Plakanın görüntü üzerinden ayrılmasında  belirli koşullar vardır. Sistem tasarlanırken hava koşulları, parlaklık gibi kriterler önemlidir. Tüm şartlarda üst seviyede çalışabilecek sistem tasarlanması için burada yapılacak işlemler önemlidir.        

Sistem günün her saatinde çalışması gerektiği için alınan görüntler farklı kontrast değerlerine sahip olacaklardır. Işığın az olduğu veya ışığın çok olduğu zamanlar da olacaktır. Bu dengesizlikler alınan görüntüler üzerinde bozulmalara neden olmaktadır. Alınan görüntü üzerinde filtre işlemleri yapmadan direk olarak plaka bölgesi bulunmaya çalışıldığında doğru bir sonuç elde edilmeyecektir. Doğru bir sonuç elde etmek için gerekli olan işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler birbirini takip eden işlemlerden oluşmaktadır. İşlemler sırasıyla ilk olarak alınan görüntünün griye çevrilir.

Griye çevrilen resim üzerinde gürültü temizleme işlemi yapılır. Görüntü üzerinde histogram eşitleme işleme işlemi yapılır. Morfolojik işlem uygulanır. Histogram eşitleme yapılan görüntüden, morfolojik işlem  yapılmış işlem piksel piksel çıkartılır. Görüntü eşikleme işlemi yapılır. Canny edge uygulanır. Genişletme işlemi yapılır. Kontur işlemi gerçekleştirilir.Son olarak plaka bölgesi maskeleme yapılarak görüntü üzerinden ayrıştırılır. 

Plaka tanıma sistemi ile ilgili yazı çok uzun olmaması için github profilimde plaka tanıma sistemi proje kodlarını ve teknik dökümanı paylaştım ayrıntılı bilgi almak için  ( Plaka tanıma sistemi proje kodları ve raporu ) linkine tıklayarak inceleyebilirler. Başka bir yazımda görüşmek üzere...

Bu Gönderiyi Paylaş

İçerik Hakkında Yorum Yapın