Php ile kodlama yaparken spagetti kod yazarak proje geliştirmekten bıktıysanız Laravel framework sizin için MVC (Model,View,Controller) yapısını kullanmak için mükemmel bir çatıdır.

Php Laravel Nedir ve Nasıl Proje Oluşturulur ?

Php ile kodlama yaparken spagetti kod yazarak proje geliştirmekten bıktıysanız Laravel framework sizin için MVC (Model,View,Controller) yapısını kullanmak için mükemmel bir çatıdır.

Klasik php ile kod yazmak küçük projeler geliştirirken sorun olmasada projeler büyüdükçe karmaşıklığı yönetilebilir olmaktan çıkma olasılığı çok yüksektir. Php ve herhangi nesne tabanlı bir dilde MVC kullanmak yönetilebilirlik açısından çok önemli diyebiliriz. Laravel’i seçmemizdeki amaç size az kod yazarak çok iş yapmaktır. Size örnek verecek olursam düz php kodu yazarken sayfalama işlemlerinde yaklaşık olarak en az 50 satır kod yazarken bir Laravel projesinde hazır olarak bu yapıyı bulabilirsiniz ve siz 1 satır kod yazarak amacınıza ulaşırsınız. Proje geliştirmeye başladıkça kolaylıklarını göreceksiniz.
Windows üzerinde Laravel projesi oluşturmak için gerekli olan WampServer programını bilgisayarınıza indiriniz.

Link : http://www.wampserver.com/en/

Laravel’in bize sağladığı diğer bir avantaj Laravel ile ilgili dosyaları ve kütüphane bağımlılıklarını dikkate alarak indirmemize sağlayan Composer adında bir uygulama vardır. Laravel ile çalışabilmek için mutlaka gerekli bir araçtır. Composer uygulamasını bilgisayara indiriniz.

Link: https://getcomposer.org/download/

Kurulumlar tamamlandıktan sonra cmd ekranını açarak laravel projemizi oluşturabiliriz. Cmd ekranında composer kullanarak indirme işlemi yapacağız. İstersek direk olarak Laravel dosyaları github üzerinden indirebilirdik ama güncel olması için composer kullanarak indiriyoruz. Cmd ekranına bu kodu yazınız.(blog) yazan yere istediğinizi yazabilirsiniz o kısım projenizin ismi olacaktır.Türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediniz.

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog
İndirme işlemi bittikten sonra indirmiş olduğunuz dosya içerisine girerek aşağıdaki komutu verirseniz Laravel sayfanıza ulaşabilirsiniz.
php artisan serveBu komutu verdikten sonra eğer başarılı bir şekilde kurulmuş ise size bir adres verecektir. Htpp://127.0.0.1:8000 bu adrese giderek web sitenize girip kodlama yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer siteye ulaşamıyorsanız Wamp serveri başlattığınızdan emin olun. Kodlama işlemlerine geçmek için phpStorm’u yada SublimeText3 kullanabilirsiniz. Laravel ile ilgili yazılarımın devamı gelecektir. Takıldığınız yerlerde sosyal medya hesapları üzerinden mesaj atarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Az kod çok proje yapmanız dileğiyle :)

Bu Gönderiyi Paylaş

Yorumlar (4)

 • Semih

  Oldukca açık bir anlatim olmus teşekkürler

  2018-04-20 05:21:33
 • ahmet

  neden 8000 portunu kullandığını açıklayabilirmisiniz

  2019-10-04 05:17:50
 • Ertuğrul Deniz

  Merhaba Ahmet, 8000 portunu kullanmamızda herhangi bir neden yok. Laravel 8000 http portunu default olarak kullanıyor. Başka bir portta açabilirsiniz. Birden fazla projen varsa başka portlarda açarak kullanabilirsin. Örnek komut : php artisan serve --port=8001

  2019-10-04 08:59:57
 • ahmet

  her yeni projede laravel kurulumu otomatikmi yapılmış oluyor. veya yeni bir dizinde proje oluşturmak için ne yapmalıyız.

  2019-10-27 12:52:43

İçerik Hakkında Yorum Yapın