Linux nedir kısaca bunu açıklayacak olursak Linux bir işletim sistemi değildir. İşletim sisteminin çekirdeğidir. Çekirdek üzerinde işlemler yaparak ortaya bir işletim sistemi çıkartılır. Linux açık kaynak kodlu bir mimariye sahiptir. Programcılar, şirketler ve kendi gereksinimlerine uygun olarak işletim sistemi oluşturmak için kullanılabilir.

Linux Tabanlı İşletim Sistemi Dağıtımları - Özgür Yazılım

Linux nedir kısaca bunu açıklayacak olursak Linux bir işletim sistemi değildir. İşletim sisteminin çekirdeğidir. Çekirdek üzerinde işlemler yaparak ortaya bir işletim sistemi çıkartılır. Linux açık kaynak kodlu bir mimariye sahiptir. Programcılar, şirketler ve kendi gereksinimlerine uygun olarak işletim sistemi oluşturmak için kullanılabilir.

Günümüzde birçok Linux dağıtımı mevcuttur. Bu dağıtımların her biri belirli bir amaç doğrultusunda tasarlanmıştır. Örneğin, bir web sunucusunu çalıştırmak, güvenliği sağlamak, yönlendiriciler, modemler ve en popüler Linux dağıtımı olan akıllı telefonlar için çıkartılmış Android gibi birçok alanda işlerimizi kolaylaştıran dağıtımlardır.

Günümüzde kullanıcılar tarafından kullanılan en çok kullanılan Linux dağıtımları;

Ubuntu: Microsoft Windows ve Apple Mac OS’ dan sonra üçüncü en popüler masaüstü işletim sistemidir. Debian tabanına dayanır ve masaüstü ortamı olarak bilinir. Kullanımı kolay ve hızlı bir işletim sistemidir. Platform çeşitliliği yerine kullanılabilirlik, düzenli güncellemeler ve kurulum kolaylığı üzerine odaklanır. Ubuntu, Canonical Ltd. tarafından desteklenmektedir. Web sunucusu yazılımı ve programlama araçları gibi tüm standart masaüstü uygulamalarını kapsayan 16.000'den fazla yazılım içermektedir.

RedHat Enterprise: Günümüzde kullanılan kurumsal tabanlı en popüler Linux dağıtımı Red Hat Enterprise'dır. 2004 yılında durdurulan RedHat Linux'tan evrimleşmiştir. Ticari bir dağıtımdır ve müşterileri arasında çok popülerdir. Ekim 2018 itibariyle 34 Milyar dolar ödenerek IBM tarafından satın alınarak bugüne kadarki en büyük yazılım şirketi satış işlemi olarak kayda geçti.

CentOs: Kurumsal alanda ve web sunucularını yönetmek için en çok kullanılan Linux dağıtımlarından bir tanesidir.  Red Hat firmasını dağıtımı olan ve Red Hat Enterprise  Linux üzerinde ve bu dağıtım ile uyumlu olan bir dağıtımdır. Sürekli güncellenmektedir ve yeni teknolojilerle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

OpenSUSE: OpenSUSE Projesi, 2003'ten beri Novell tarafından sahip olunan SUSE tarafından desteklenmektedir. Kolayca kurulabilir ve aynı zamanda eski konfigürasyonlara sahip küçük bilgisayarlarda da çalışabilir.  Şu anda Attachmate Group'un Novell'i tarafından faaliyet göstermektedir. OpenSUSE ayrıca SUSE Linux Enterprise sürümlerinin temeli olarak da hizmet vermektedir.

Debian:  Debian GNU/Linux’ın felsefesi ve metodolojisi ile GNU araçları, Linux çekirdeği ve diğer önemli özgür yazılımların bir araya gelmesi, Debian GNU / Linux adı verilen eşsiz bir yazılım dağılımı oluşturur. Bu dağıtım çok sayıda yazılım paketinden oluşur. Dağıtımında Her bir paket çalıştırılabilir, komut, dokümantasyon ve yapılandırma bilgilerini içerir. Linux topluluğunun ihtiyaç ve beklentilerine olan derin bağlılığı nedeniyle ileri düzey kullanıcılar arasında özellikle popülerdir.

Linux Mint: Linux Mint debian tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Mint, kullanım kolaylığı ve masaüstünde multimedya desteği de dahil olmak üzere direkt kullanıma hazır bir deneyim için tasarlanmıştır. İşletim sisteminin çoğu Linux dağıtımından daha kolaydır .

Kali Linux: Debian tabanlı bir işletim sistemi olan kali güvenlik araçları ile birlikte gelmektedir. Ağ güvenliği, adli analiz, verilerin güvenliğini sağlamak üzere ve penetrasyon testlerinde sıkça kullanılmaktadır. Kali Linux kullanımı kolaydır. İçinde gelen araçlar kategorilere ayrılmış şekilde gelmektedir. İstediğiniz aracı kolay bir şekilde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Hackerlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Pardus: Debian tabanlı bir işletim sistemidir. Kullanışlı ve görsel açıdan güzel bir şekilde hazırlanmıştır. Hızlı ve kolay kurulabilmektedir.  “Pisi” olarak adlandırılan devrim niteliğinde Paket Yönetim Sistemine sahiptir. Türkiye’de Tubitak tarafından geliştirilmiştir. Son kullanıcı için kullanımı Windows kadar kolaydır. yes

Bu yazımda sıkça kullanılan Linux dağıtımları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle.

Bu Gönderiyi Paylaş

İçerik Hakkında Yorum Yapın