Bilişim dünyasına yeni başlayanlar için, etraflarındaki dünya çok kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda bilişim alanında sıkça duyabileceğiniz terimlerin açıklaması yapılmıştır. Bu terimler insanların bilgisayar ve internet ile tanışmalarına yardımcı olacaktır.

Bilgisayarla İlgili Terimler Sözlüğü

Bilişim dünyasına yeni başlayanlar için, etraflarındaki dünya çok kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda bilişim alanında sıkça duyabileceğiniz terimlerin açıklaması yapılmıştır. Bu terimler insanların bilgisayar ve internet ile tanışmalarına yardımcı olacaktır.

Applet : Bir ActiveX veya Java etkin web tarayıcısı tarafından indirilen küçük bir Java uygulamasıdır. Bir kere indirildikten sonra, uygulama kullanıcının bilgisayarında çalışacaktır.

Application (Uygulama) :İşlemler dizesi veya çizim gibi bir görevi veya görev kümesini gerçekleştiren bilgisayar yazılımıdır.

ASCII: Amerikan Standart Kodu, klavye karakterlerini ve talimatlarını bilgisayarın anladığı ikili sayı koduna dönüştürmek için kullanılan bir kodlama sistemidir.

Bandwidth (Bant genişliği) : Ağ bağlantılı bir bağlantının kapasitesidir. Bant genişliği, ağ kabloları boyunca ne kadar veri gönderilebileceğini belirler. Bant genişliği özellikle internet bağlantıları için önemlidir, çünkü daha yüksek bant genişliği de daha hızlı indirme anlamına gelir.

Binary code (İkili kod) : Bir bilgisayarın anlayabildiği en temel dil, 0 ve 1 dizisinden oluşmaktadır. 

Boot : Bir bilgisayarı yeniden başlatmak anlamına gelir.

Browser (Tarayıcı) : İnternette gezinmek için kullanılan yazılım. Google Chrome, Firefox, Netscape Navigator ve Microsoft Internet Explorer, World Wide Web’e erişmek için günümüzde en popüler tarayıcılardır.

Bug : Programdaki bir hatadan veya donanımdaki bir kusurdan kaynaklanan bir arıza.

Byte : Çoğu bilgisayar, bir veri veya talimat karakterini temsil etmek için bayt adı verilen sekiz bitlik bir kombinasyon kullanır. Örneğin, cat kelimesi üç karakterden oluşur ve üç bayt ile gösterilir.

Cache : Bir bilgisayarın, verileri sabit sürücü gibi orijinal kaynaktan yeniden okumak yerine, verileri hemen yeniden erişmek için kullanabileceği küçük bir veri belleği depolama alanıdır. Tarayıcılar, web sayfalarını saklamak için önbellek kullanır, böylece kullanıcı Web'e yeniden bağlanmadan bunları tekrar görüntüleyebilir.

Chip: Milyonlarca bilgi saklayabilen minyatür elektrik devreleri içeren küçük bir silikon levha.

 

Cookie : Bir web sunucusu tarafından gönderilen ve bir bilgisayarın sabit diskinde depolanan , kullanıcını bilgisayar etkinlikleriyle ilgili kayıtları web sunucusuna geri ileten bir metin dosyasıdır.

CPU: Merkezi işlem birimi. Bilgisayarın beynidir.

Database :  Bir dosyada saklanan benzer bilgilerin toplanması. Bu bilgiler bir veritabanı yönetim sisteminde (DBMS) yaratılabilir ve saklanabilir.

DOS: Disk İşletim Sistemi. IBM uyumlu PC'ler için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

Email: Elektronik posta; Notlar veya mektuplar dahil olmak üzere, ofisten veya dünyadan ağ bağlantısı olan bilgisayarlar arasında elektronik olarak gönderilen mesajlara denir.

Encryption: Şifrelenmiş verilerin iletilmesi işlemidir.Böylece yalnızca yetkili alıcıların şifresini çözebilir. Örneğin, İnternet üzerinden alışveriş yapıldığında kredi kartı bilgilerini karıştırmak için şifreleme kullanılır.

Ethernet: Bir tür ağ.

File: Bilgisayarda depolanan bir veri kümesi.

Firewall: Bilgisayarı dış müdahalelere veya internet üzerinden erişime karşı koruyan bir dizi güvenlik duvarıdır.

FTP : Dosya Aktarım Protokolü, dosyaları bir ana bilgisayardan, uzak bir bilgisayara aktarmak için bir kurallar kümesidir.

GUI: Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, kullanıcının bilgisayar ekranındaki simgeleri veya çizimleri (simgeler olarak adlandırılır) fare ile göstermesini sağlayarak bilgisayar komutlarının seçilmesini kolaylaştıran bir sistemdir.

Hardware : Elektronik devre, yonga, monitör, disk, disk sürücüsü, klavye, modem ve yazıcı gibi bir bilgisayar sisteminin fiziksel ve mekanik bileşenleri.

HTTP Hypertext Transfer Protocol, World Wide Web’de HTML sayfalarını istemek ve göndermek için kullanılan ortak bir sistem.

Internet : Uluslararası birbirine bağlı bilgisayar ağları birliğidir. 1960'lı yılların sonunda başlayan, 1970'lerde hükümet ve üniversite araştırmacılarının bilgi paylaşmasına izin vermek için geliştirilmiştir. İnternet hiçbir grup veya kuruluş tarafından kontrol edilmemektedir. Asıl odak noktası araştırma ve iletişim idi, ancak iş ve ev kullanıcıları için geniş bir kaynak yelpazesi sunarak genişlemeye devam ediyor.

IP (Internet Protocol) address : İnternet Protokolü adresi, ağdaki başka bir bilgisayarı bulmak için kullanılan benzersiz bir sayı kümesidir. Bir IP adresinin biçimi, 32 bitlik dört sayının, noktalara göre ayrılmış bir dizesidir. Her numara 0 ila 255 arasında olabilir (yani, 1.154.10.255). Kapalı bir ağ içinde IP adresleri rastgele atanabilir.

Linux : Linus Torvalds tarafından geliştirilen UNIX benzeri açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Linux ücretsizdir ve hem PC hem de Macintosh dahil olmak üzere birçok platformda çalışır. Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemidir, yani işletim sisteminin kaynak kodunun halka açık bir şekilde erişilebilir olması anlamına gelir. 

Memory : Uygulamalar ve belgeler dahil olmak üzere bilgi için geçici depolamadır. Bilgiler, güç kapatılmadan önce sabit disk veya CD-ROM gibi kalıcı bir cihaza kaydedilmelidir, aksi takdirde bilgiler kaybedilir.

Microprocessor : Tek bir silikon çipte bulunan tam bir merkezi işlem birimi (CPU).

Monitor : Bir video ekran terminalidir

Network : Birbirine bağlı bilgisayarların bir sistemidir.

Program : Bilgisayara ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını söyleyen bir bilgisayar dilinde yazılmış bir talimat dizisi. Programlara ayrıca yazılım veya uygulamalar da denir.

RAM : Rasgele Erişim Belleği, iki temel bellek türünden biridir. Program başlatıldığında programın bazı bölümleri RAM’de saklanır, böylece program daha hızlı çalışır. Bir PC sabit bir RAM miktarına sahip olsa da, bilgisayar tarafından herhangi bir zamanda yalnızca bir kısmına erişilir. Ayrıca hafıza denir.

ROM : Salt Okunur Bellek, iki temel bellek türünden biridir. ROM, sadece üretici tarafından oraya konan kalıcı bilgiler içerir. ROM'daki bilgiler değiştirilemez ve bellek bilgisayar veya operatör tarafından dinamik olarak paylaştırılamaz.

Sunucu : Kaynaklarını ve bilgilerini bir ağda, istemcilerle paylaşan bir bilgisayardır.

Storage : Kolayca alınabilmesi için büyük miktarda bilgi depolamak için kullanılan cihazlar. Cihazlar RAID, CD-ROM, DVD’leri içerir.

Telnet : Ağ üzerinden uzak bir bilgisayarla iletişim kurmanın bir yolu.

UNIX : Birçok ileri teknoloji bilgisayar uygulamasının temeli olarak kullanılan çok güçlü bir işletim sistemidir.

USB : USB uyumlu cihazların bir bilgisayara bağlanmasına izin veren çoklu soketli bir USB konektörü.

URL : Web’de bir belge tanımlamak için kullanılan protokol. Bir Web adresi (örneğin, www.ertugruldeniz.com). Bir URL, her kullanıcı için benzersizdir.

ZIP : Sıkıştırılmış dosyalar için bir dosya türüdür. Hemen hemen her dosya bir zip dosyasına eklenebilir ve e-postayla göndermek veya paylaşmak için daha küçük bir dosya boyutunda sıkıştırılabilir. Dosya uzantısı .ZIP'dir.

Bu Gönderiyi Paylaş

İçerik Hakkında Yorum Yapın

www.000webhost.com