Selamlar, bu makalede sizlere bilişim sistemleri mühendisliği nedir, hangi dersler verilir, bilişim sistemleri mühendisleri ne iş yapar gibi aklınıza takılan konularda deneyimlediğim bilgileri paylaşıyor olacağım.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği -Information Systems Engineering

Selamlar, bu makalede sizlere bilişim sistemleri mühendisliği nedir, hangi dersler verilir, bilişim sistemleri mühendisleri ne iş yapar gibi aklınıza takılan konularda deneyimlediğim bilgileri paylaşıyor olacağım.

Mühendis Nedir?

Mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişiye denir.

Bilişim sistemleri mühendisliği nedir?

Bilişim sistemleri mühendisliği bir kurumun amaç ve hizmetlerini yerine getirmek için bilgi ve iletişim teknolojisin kullanımı ana hedef olarak benimseyen disiplinler arası bir bilim dalıdır.

Bilişim sistemleri mühendisi kime denir?

Bilişim sistemlerinin tasarlandığı, geliştirildiği, test edildiği ve sürdürüldüğü süreçlerin tümünü gerçekleştiren kişiye bilişim sistemleri mühendisi denir.

Bilişim sistemleri mühendisliğinin hedefleri?

Tüm mühendisliklerde olduğu üzere kazanılan teorik bilgiyi, toplumsal ve endüstriyel faydaya dönüştürmektir. Küresel alanda gelişmeleri izleyen ve kendini sürekli geliştiren mühendislikler yetiştirmektir.

Bilişim sistemleri mühendisliğinin teknik kökenleri bilişim sistemleri tasarımının geliştirilmesine ve sistem mühendisliği alanına dayanır. Bilişim sistemleri mühendisliği doğası gereği yapılandırılmış, tekrarlamalı, çok disiplinli ve uygulamalıdır. Yapılandırılmış ihtiyaç analizleri, fonksiyonel modelleme, prototipleme, yazılım mühendisliği, sistem testi, dokümantasyon ve bakımı içerir.

Bilişim sistemlerinin ana bileşenleri yönetim, organizasyon, iş süreçleri ve bilişim teknolojileridir. Bilişim sistemleri, organizasyonel amaç ve hedeflere varmak için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımını ve kurumun uçtan uca dijital dönüşümünü sağlar. ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) , İş Zekası (Bussnies Intelligence - BI)  ve BPM (Business Performance Management) gibi kurumsal sistemlerin projelendirilerek hayata geçirilmesi, bu kapsamda iş analizi, sistemlerin tasarlanması ve geliştirilmesi, iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması, değişim yönetimi, karar verme ve iş analitiği bilişim sistemleri mühendisliğinin faaliyetlerinden bazılarıdır.

Bilişim sistemleri mühendisliğinde neler öğretilir?

Bilişim sistemleri mühendisli ülkemizde günümüzde değeri yeni yeni anlaşılmaya başlayan mühendisliklerin başında gelmektedir. Öncelikle bilişim sistemlerini diğer mühendisliklerden soyutlamamak gerekir. Bilişim sistemleri mühendisi,  bilgisayar mühendisi, endüstri mühendisi, yazılım mühendisi, haberleşme mühendisleriyle ve yönetim ekibi ile birlikte çalışan kişilerdir. Bilişim sistemleri mühendisliği, içerisinde bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, işletme yönetimi ve yazılım mühendisleri bilmesi gereken temel bilgilerinin tamamını içeren bir bölümdür.

Bilişim sistemleri mühendisi olmak için ülkemizde 4 yıl ( 8 dönem ) mühendislik eğitimi alınması zorunludur. Mühendisliğin olmazsa olmazı olan matematik ve fizik kesinlikle okula ilk başladığında öğretilen ve iyi bir mühendis olunması için gereken zorunlu derslerdendir. Algoritma geliştirme, bilişim sistemleri tasarımı, yönetim organizasyon ve yazılım geliştirme gibi konular öğretilir.

Bilişim sistemleri mühendisliği derslerin alanlara dağıtımı üniversitelere göre çeşitlilik göstermektedir. Derslerin alanlara göre dağılımını aşağıda bulunan tabloya yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Ders Türü

Adedi

Yüzdesi

Mühendislik Temel Ortak Dersleri

10

22

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

10

22

Endüstri Mühendisliği Dersleri

5

11

İşletme Dersleri

3

7

Bilişim Alanı Dersleri

9

20

Sosyal Dersler

3

7

Seçmeli Dersler

6

13

 

46

100

 

Teknoloji Temelli Konular

İş ve Endüstri Temelli Konular

Bilişim Sistemlerinin Temelleri

Veri ve Bilişim Yönetimi

Kurumsal Mimari

BS Proje Yönetimi

BT Altyapısı

Sistem Analiz ve Tasarım

BS Stratejisi, Yönetimi ve Edinimi

İşletme Yönetimi

İş Süreç Yönetimi

Operasyon Yönetimi

Yöneylem Araştırması

Mühendislik Ekonomisi

İş Zekâsı (İş Analitiği)

Kurumsal Sistemler (ERP, SCM, CRM)

 

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Dersleri?

Dersler genelde üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Dersler içerisinde sizlerin bölüm hakkında fikir edinmeniz için bazı dersleri listeleyeceğim.

Tüm mühendisliklerde verilen temel dersler Fizik, Matematik, Lineer Cebir, İstatistik ve Olasılık, Diferansiyel Denklemler vb.. gibi zorunlu dersler verilmektedir. Bunların yanı sıra tüm dersleri aşağıda sıralayacağım.

Bilişim sistemleri mühendisliğine giriş,

Algoritma ve programlama 1-2,

Yönetim bilişim sistemleri,

Veri yapıları ve algoritmalar,

Yönetim ve organizasyon,

Veritabanı yönetim sistemleri,

Veri madenciliği,

Elektrik elektronik devreler – Mantık devreleri – sayısal analiz,

Yazılım mühendisliği,

İşletme ekonomisi,

Bilgisayar mimarisi ve organizasyonu,

Web programlama ve tasarımı,

Bilişim sistemleri analizi tasarımı,

E-işletme ve e-ticaret uygulamaları,

İşletim sistemleri,

Mikroişlemci,

Bilgisayar ağları,

Bilişim sistemleri güvenliği  (Siber güvenlik)

Staj 1-2

Yukarıda bulunan dersler üniversitelerde bulunan ve zorunlu olarak verilen derslerdir. İçerik olarak aynı olup adı değişik olan derslerde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bilişim sistemleri oldukça zenginleştiren ve diğer mühendisliklerin önüne geçiren bazı seçmeli dersler bulunmaktadır. Bunları aşağıda listeleyeceğim.

Paralel Dağıtık Sistem programlama

Oyun programlama,

Mobil uygulama geliştirme,

Veri haberleşmesi,

Yapay zeka,

Görüntü işleme,

Kullanıcı ve arayüz tasarımı,

Bulanık mantık,

Derleyici tasarımı,

Adli bilişim,

Yapay sinir ağları,

Kablosuz algılayıcı ağlar,

Gömülü sistem tasarımı,

Robotik,

Sanal Gerçeklik,

Kurumsal kaynak planlama,

Bulut bilişim,

Girişimcilik,

Crm iş zekası uygulamaları,

İş hukuku

Bilişim sistemleri mühendisliğinden mezun olan birisi olarak açıklamak gerekirse yukarıda bulunan seçmeli derslerin çoğunu aldım. Tüm seçmeleri dersleri alma gibi bir imkânımız bulunmuyor. Kariyerinize yön vererek, hangi alan ilginizi çekiyor ise o dersleri seçerek devam etmeniz gerekiyor.

Ülkemizde eğitim veren birkaç üniversiteni ders içerikleri;

İstanbul Teknik Üniversitesi - http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/SBL/

Kocaeli Üniversitesi - http://bilisim.kocaeli.edu.tr/dosyalar/ders_plani_2016_2017_yeni.pdf

Sakarya Üniversitesi - http://bsm.sakarya.edu.tr/tr/5686/ebs_bolum_lisans

Atılım Üniversitesi - https://www.atilim.edu.tr/en/ise/page/2199/courses

 

Bilişim Sistemleri Mühendislerinin İş Alanı?

Bilişim sistemleri mühendisliğinden mezun olan birisi çok çeşitli sektörlerde çalışma imkanına sahiptir. Etrafımda bulunan mühendis arkadaşlarım kurumlarda,

Sistem yönetimi,

Siber güvenlik,

Yazılım geliştirme,

Yazılım testi,

Yöneticilik ve danışmanlık,

Veritabanı yönetimi,

Ağ yönetimi,

Analiz ve tasarım,                                       

Web ve mobil uygulama geliştirme,

Görüntü işleme ve yapay zeka,

Büyük veri analisti ve iş analisti

gibi çeşitli işler yapmaktadırlar. Bunların yanı sıra kişinin kendisini hangi konuda eğittiğine bağlı olarak birçok alan üzerinde çalışabilir.                                                                    

Bilişim sistemleri geçmişin, günümüzün ve geleceğin insanlığın mühendisliği olarak tanımlayabilirim. Şunu da açıklamak isterim ki, üniversiteye giderek 4 sene içerisinde sadece dersleri geçerek eline diploma alarak bilişim sistemleri mühendisi olamazsınız. Mühendisliğin temel hedefi daima kendini geliştiren yeniliklere açık olan bireyler yetiştirmektir. Bu doğrultuda kişiler kendisini okurken ve mezun olduktan sonra kendini sürekli geliştirerek ve yenilikleri takip ederek bu unvana sahip olurlar.

Bilişim sistemleri mühendisliği bitiren bir kişi yeterli teknik bilgiye ve dil bilgisine sahip ise ülkemizde bulunan neredeyse tüm kurumlarda ve yurtdışında birçok yerde çalışabilir. Günümüzde bulunan diğer meslek gruplarına göre yurtdışında çalışma imkânına sahip mühendislikler arasında Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği en önde gelmektedir. Mühendisler olarak ana hedefimiz ülkemizi daha da ileriye taşımak olduğunu unutmamalıyız. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle…

Mühendislik Yemini

Bana verilen Mühendislik ünvanına daima lãyık olmaya;

onun bana sağladığı yetki ve yüklediği sorumluluğu bilerek,

hangi şartlar altında olursa olsun,

onları ancak iyiye kullanmaya;

yurduma ve insanlığa yararlı olmaya,

kendim ve mesleğimi maddi ve manevi alanlarda yükseltmeye çalışacağıma

namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

 

Bu Gönderiyi Paylaş

İçerik Hakkında Yorum Yapın

www.000webhost.com